Folketrygdfondet bes om å vurdere egenkapitalbevis
Finansdepartementet vurderer om egenkapitalbevis kan være en aktivaklasse som egner seg for inkludering i referanseindeksen til Statens pensjonsfond Norge (SPN), og ber i den forbindelse om analyser og vurderinger fra Folketrygdfondet.
Publisert: 20.01.2025
Sist oppdatert: 09.04.2025

Dette fremkommer i brev fra Finansdepartementet sendt 20. januar 2025.
Folketrygdfondet har svarfrist til 25. april 2025 for å levere følgende analyser og vurderinger:
- Avkastnings- og risikoegenskapene til Oslo Børs’ egenkapitalbevisindeks OSEEX.
- Likviditeten i og tilgjengeligheten av børsnoterte egenkapitalbevis, og potensialet for inkludering i SPNs referanseindeks.
- Om en inkludering av OSEEX i SPNs referanseindeks tilsier reduksjon av aksje- eller obligasjonsandelen.
- Forskjeller mellom aksjer og egenkapitalbevis i eierskapsutøvelsen.
- Eventuelle effekter av endringene som er foreslått av sparebankutvalget (NOU 2024: 22 Norske sparebanker – tradisjon og tilpasning).
- En vurdering av om dette forslaget om inkludering av egenkapitalbevis i referanseindeksen er gjennomførbart og egnet.
- Eventuelle andre forhold som anses relevante.
Du kan lese brevet fra Finansdepartementet her: Klikk her